środa, 29 grudnia 2021

Wrocław: Zasady podróży samolotem w sezonie świątecznym


Sezon świąteczny oznacza więcej podróży, także tych samolotem. Jak przygotować się na rejs z Wrocławia, które dokumenty warto mieć przy sobie i kiedy wykonać test na COVID-19?


Sezon świąteczno-noworoczny to czas wzmożonych podróży

Maseczki, dystans, dezynfekcja, obowiązkowe testy i paszporty covidowe – tak wyglądają standardy podróży wdrożone w Porcie Lotniczym Wrocław. Co powinni wiedzieć pasażerowie, którzy przylatują do Wrocławia lub wylatują z Portu Lotniczego Wrocław w okresie świątecznym i noworocznym?

Zasady podróżowania w strefie Non-Schengen

15 grudnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów nakładające na pasażerów przylatujących ze strefy Non-Schengen (z wyjątkiem państw: Irlandia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr i Turcja) obowiązek wykonania testu antygenowego lub PCR najpóźniej 24 godziny przed przekroczeniem granicy Polski. Obowiązek ten dotyczy wszystkich podróżnych, również zaszczepionych i ozdrowieńców. Wyjątkiem są tu dzieci do lat 5 podróżujących z opiekunami, którzy spełniają powyższe wymogi.

"W Porcie Lotniczym Wrocław oferujemy szybkie testy antygenowe zarówno dla pasażerów odlatujących, jak i przylatujących. Wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo, ale także komfort podróżowania, dlatego umożliwiliśmy wszystkim osobom chcącym się przebadać szybkie testowanie w terminalu już w styczniu tego roku" – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. Dodatkowo na parkingu B lotniska funkcjonuje również punkt testów PCR wykonywanych przez Łukasiewicz-Port.

Zasady podróżowania w strefie Schengen

W grudniu istotnej zmianie nie uległy zasady przylotów ze strefy Schengen oraz Irlandii, Chorwacji, Cypru, Bułgarii i Turcji. Pasażerowie lądujący we Wrocławiu i posiadający ważny paszport covidowy (zaszczepieni, ozdrowieńcy) przechodzą kontrolę sanitarną i nie podlegają kwarantannie. Pasażerowie nieposiadający paszportu covidowego mogą okazać test wykonany za granicą najpóźniej 48 godzin przed przylotem lub skorzystać z oferty lotniskowego centrum testowego zlokalizowanego tuż przed punktem kontroli sanitarnej. Wynik negatywny takiego testu zapewnia brak wpisu na kwarantannę. W przypadku, gdy osoba nie posiada paszportu covidowego i jednocześnie nie okaże na kontroli sanitarnej ważnego testu, jest kierowana na obowiązkową 10-dniową kwarantannę, z której zwolnić może jedynie negatywny wynik testu wykonanego nie później niż 48 godzin po przylocie do Wrocławia. Warto też dodać, że na rejsach krajowych (Warszawa, Gdańsk) nie ma wymogu posiadania paszportu covidowego ani ważnego testu

"Pasażerom, którzy przylatują do Wrocławia ze strefy Schengen, umożliwiamy wykonanie testu antygenowego zaraz po wylądowaniu we Wrocławiu, ale jeszcze przed przekroczeniem kontroli sanitarnej" – mówi Cezary Pacamaj, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław. Dodaje również, że bezpieczna podróż to odpowiednio przygotowana podróż: "W okresie świątecznym obserwujemy zwiększone zainteresowanie pasażerów lotami zarówno z i do Wrocławia. Kluczem do bezpiecznej i bezstresowej podróży jest przede wszystkim wcześniejsze zapoznanie się z zasadami sanitarnymi obowiązującymi w kraju, do którego podróżujemy".

Wylatujący z Wrocławia i inni zainteresowani testami

Osoby wylatujące do krajów Schengen i Non-Schengen powinny wcześniej sprawdzić na stronie internetowej lotniska wymogi, jakie stawiają przed pasażerami zarówno linie lotnicze, jak i poszczególne państwa, do których chcemy się udać drogą lotniczą. W strefie ogólnodostępnej terminala działa punkt testowy dla wszystkich pasażerów odlatujących. Jest on czynny codziennie, również w święta i weekendy, na trzy godziny przed każdym odlotem.

Szybkie testy antygenowe w Porcie Lotniczym Wrocław są dostępne nie tylko dla pasażerów przylatujących i odlatujących z Wrocławia, ale także dla wszystkich osób, które nie są podróżnymi, a potrzebują wykonać taki test. Oferta skierowana jest również do podróżnych, którzy będą przekraczać granicę transportem innym niż samolot: 

"Punkty z szybkimi testami w Porcie Lotniczym Wrocław będą czynne dla wszystkich zainteresowanych również w dni świąteczne. Nasz terminal będzie jednym z niewielu miejsc we Wrocławiu, gdzie będzie można w komfortowych warunkach wykonać taki test w tym czasie" – mówi Dariusz Kuś.

Port Lotniczy w dobie pandemii

Obecna zimowa oferta Portu Lotniczego Wrocław to 54 połączenia, w tym 5 połączeń czarterowych, 42 połączenia niskokosztowe i 7 sieciowych. Bezpieczne podróżowanie z Wrocławia jest możliwe nie tylko dzięki szybkim testom, których wykonywanie wrocławskie lotnisko umożliwił jako pierwszy port lotniczy w Polsce, ale również dzięki wdrożonym procedurom bezpieczeństwa, które panują w terminalu. Na terenie lotniska pasażerowie muszą poruszać się w maseczkach i zachowywać odpowiedni dystans. Dezynfekcja rąk jest możliwa dzięki specjalnym podajnikom z płynem umieszczonym na terenie terminala. Podróżni mogą korzystać również z bogatej oferty gastronomicznej – lokale pracują w pełnym reżimie sanitarnym, podobnie jak sklepy i punkty usługowe. 

"Pasażerowie również w dobie pandemii często podróżują służbowo z Wrocławia dzięki atrakcyjnej siatce połączeń sieciowych, ale także decydują się na słoneczne wakacje w Turcji, Egipcie czy na Zanzibarze. Wszystkim chcemy zapewnić sprawną odprawę i komfortowe warunki podróży, dlatego też cały czas umożliwiamy skorzystanie z szybkiego przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa – tzw. fast track oraz z saloniku Executive Lounge, zapewniającego możliwość pracy i relaksu przed podróżą w komfortowym miejscu"wylicza Cezary Pacamaj.

Do dyspozycji pasażerów pozostają również parkingi – godzinowy, długoterminowy, VIP, a także specjalnie wydzielone miejsca parkingowe dla podróżnych z niepełnosprawnością. Przy rezerwacji miejsca online można liczyć na zniżki nawet do 40 proc. 

Port Lotniczy Wrocław to jedno z największych i najważniejszych lotnisk w Polsce 

W roku 2019 Port Lotniczy Wrocław obsłużył ponad 3,5 mln pasażerów. Wrocławskie lotnisko jest doskonale skomunikowane z siecią autostrad (A4 i A8) i dróg ekspresowych (S3, S5 i S8), co umożliwia szybki i wygodny dojazd również z dalej położonych regionów Polski. Na lotnisku podróżni mają do dyspozycji ok. 4 tys. miejsc parkingowych.

Wygodnym połączeniem z centrum jest autobusowa linia „106” oraz nocna „206”, a z zachodnich dzielnic Wrocławia linia „129”. Pasażerowie korzystający z usług Port Lotniczego Wrocław mają też do dyspozycji liczne sklepy, bary, kawiarnie i restauracje, także całodobowe.

Port Lotniczy Wrocław sukcesywnie inwestuje w infrastrukturę. Od 2012 roku pasażerowie są obsługiwani w nowoczesnym terminalu. Lotnisko dysponuje też systemem nawigacyjnym wyższej kategorii (ILS Cat. II), umożliwiającym realizację operacji lotniczych również w trudniejszych warunkach atmosferycznych.

Wrocławskie lotnisko jest doceniane za wysoki standard obsługi. W 2012 roku port został uznany przez pasażerów najbardziej przyjaznym lotniskiem w Polsce. Czterokrotnie otrzymał też nagrodę Business Traveller Award dla najlepszego regionalnego lotniska w kraju.

Newseria, oprac. db

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz