czwartek, 7 listopada 2024

Bezpieczna zima za kierownicą: Jak przygotować samochód i siebie do trudnych warunków?


Listopad to czas, gdy warunki drogowe stają się coraz bardziej wymagające. Krótsze dni, opady deszczu i śniegu, a także niskie temperatury stanowią wyzwanie zarówno dla kierowców, jak i ich pojazdów. Odpowiednie przygotowanie samochodu do zimy to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Sprawdź, dlaczego wymiana opon, regulacja oświetlenia i zachowanie rozwagi na drodze są kluczowe w sezonie zimowym. 


Nie daj się zaskoczyć za kierownicą. Przygotuj się do jazdy wcześniej. Fot. px


Zmiana opon – nie tylko dla przepisów

W Polsce zmiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa, ale mimo to aż 83% kierowców regularnie dostosowuje ogumienie do sezonu. Jak pokazują badania, zimowe opony znacząco poprawiają trakcję i skracają drogę hamowania nawet o połowę w warunkach śniegowych. Eksperci przypominają, by nie odkładać wizyty u wulkanizatora na ostatnią chwilę – pierwsze przymrozki mogą nas zaskoczyć.

"Dzięki właściwemu ogumieniu, dostosowanemu do warunków pogodowych, czyli ujemnych temperatur, wzmożonych opadów śniegu, deszczu, a zatem też błota pośniegowego, mamy pewność, że będzie zapewniona trakcja samochodu" przypomina Mikołaj Krupiński, rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego.

Według badania Goodyeara „Winter Driving Attitudes” z 2022 roku większość europejskich kierowców (58 proc.) zmienia opony dopiero wtedy, gdy uzna je za zużyte, ignorując korzyści płynące ze zmiany opon w rytmie pór roku. W Niemczech, gdzie istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe, na sezonowych jeździ niewiele ponad połowa (54 proc.) kierowców.

Komisja Europejska w studium wybranych aspektów korzystania z opon związanych z bezpieczeństwem podaje, że zmiana opon zmniejsza o 46 proc. ryzyko wystąpienia wypadku drogowego. Wprowadzenie prawnego wymogu jazdy na oponach mających homologację zimową zmniejsza liczbę śmiertelnych wypadków średnio o 3 proc.

Światła, które chronią, a nie oślepiają

Nieprawidłowo ustawione reflektory to problem, który dotyczy większości polskich pojazdów. Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” umożliwia bezpłatne sprawdzenie i regulację oświetlenia na wybranych stacjach diagnostycznych. To krok, który nie tylko poprawi widoczność na drodze, ale także zwiększy bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. 

"Zima to specyficzny sezon, jeżeli chodzi o kalendarz warunków pogodowych. Przede wszystkim mamy zmienną aurę, szybciej zapadający zmrok, pomyślmy zatem o właściwym ustawieniu naszych reflektorów"mówi Mikołaj Krupiński.

Badania Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji z 2016 roku wykazały, że większość kierowców ma źle ustawione światła, przez co oślepiały one innych kierowców. Również badania ITS wskazały, że tylko kilka procent pojazdów jeździ z dobrze ustawionymi światłami, a mniej niż połowa z nich jest w stanie zapewnić minimum oświetlenia określonego przepisami.

Sprawdzenia świateł na stacjach, które przystąpiły do akcji, odbędzie się 16 i 23 listopada oraz 7 grudnia 2024 roku. 

Nie tylko samochód, ale i kierowca

Bezpieczeństwo na drodze zależy również od odpowiedniego przygotowania kierowcy. Eksperci podkreślają, jak ważny jest wypoczynek przed długą podróżą, regularne przerwy w trasie i utrzymanie optymalnej temperatury w kabinie. To proste kroki, które znacząco wpływają na koncentrację i komfort jazdy:

"Kierowca przed dłuższymi podróżami powinien być zawsze wypoczęty. Nawet jeśli nie odczuwa zmęczenia, to jeżeli pokonuje dłuższą trasę, to mniej więcej co dwie–trzy godziny powinien robić sobie przerwę, żeby się dotlenić. Pamiętajmy także o optymalnej temperaturze w kabinie, która sprawia, że kierowcy czują się komfortowo. To w granicach 22 stopni Celsjusza" przypomina Mikołaj Krupiński.

Zachowaj rozwagę za kierownicą

Niewłaściwa prędkość i brak zachowania odpowiedniego dystansu to główne przyczyny zimowych wypadków. Śliska nawierzchnia, błoto pośniegowe czy ograniczona widoczność to powody, by zdjąć nogę z gazu i dostosować styl jazdy do warunków pogodowych. Rozwaga na drodze może uratować życie.

Komenda Główna Policji podaje, że w 2023 roku doszło w Polsce do blisko 21 tys. wypadków. Głównymi przyczynami wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i niedostosowanie prędkości do warunków ruchu: 

"Każdego roku te same czynniki determinują największą liczbę wypadków drogowych. Zatem jeżeli gdzieś jedziemy, to przede wszystkim noga z gazu, rozwaga, zachowujmy rozsądny dystans także przed pojazdami poruszającymi się przed nami, zwłaszcza wtedy, kiedy mamy niesprzyjające warunki pogodowe, czyli śnieg, deszcz, lód czy błoto pośniegowe" zaleca rzecznik ITS.

Zima to wymagający czas zarówno dla pojazdu, jak i kierowcy. Regularna wymiana opon, sprawdzenie świateł oraz dbanie o kondycję fizyczną i psychiczną przed podróżą to klucz do bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach. Pamiętajmy, że odpowiedzialność na drodze zaczyna się od nas samych – inwestując w bezpieczeństwo, dbamy o zdrowie i życie wszystkich uczestników ruchu. 

Oprac. na podst. Newseria, db 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz