czwartek, 21 lutego 2019

Jak kupić używany samochód - krok po kroku


Niegdyś samochód posiadały osoby majętne. Dzisiaj jest to na tyle powszechne i w przystępnej cenie dobro, że stać na nie coraz więcej ludzi. W ubiegłych latach na polskim rynku motoryzacyjnym aż 90% z wszystkich transakcji stanowiły transakcje na rynku wtórnym, czyli samochodów używanych.




Jak szybko rozwija się i zapełnia rynek aut używanych widać chociażby po ulicznych korkach czy przy problemach z parkowaniem spowodowanymi brakiem miejsc parkingowych.

Polska jest zawalona używanymi autami. Dlatego ludzie, którzy chcą sprzedać swój używany samochód zrobią wszystko, aby go sprzedać. Przez to nie zawsze zachowują się rzetelnie i uczciwie wobec potencjalnych nabywców.

Dla kogoś, kto żyje z handlu samochodami używanymi, kupno i sprzedaż aut to chleb powszedni. Nie ma miejsca na sentymenty i skrupuły, ruch w interesie musi być. Nawet jak osoba prywatna chce sprzedać swój samochód, to zależy jej na jak najszybszym znalezieniu potencjalnego kupującego.

Kiedy zmieniamy samochód

Są oczywiście sytuacje na tym świecie, że ktoś się budzi pewnego dnia i stwierdza: mam ekstra samochód, piękny, zadbany, sprawny, ale znudził mi się i czas na zmiany, tak że sprzedam go i kupię sobie inny.

Większość powodów sprzedaży używanego samochodu nigdy nie poznasz. Ludzie to ukrywają, bo jakbyś poznał prawdziwy powód, to duże prawdopodobieństwo, że byś nie kupili tego auta nigdy w życiu.

Nie pierwszy raz ktoś próbuje zatuszować prawdę i wcisnąć nam jakiś bubel, bo nie chce już nim jeździć.

Zdarzają się sytuacje, że na sprzedaż są wystawiane auta powypadkowe, popowodziowe, z wykrytymi wadami, z nadchodzącymi naprawami, z cofanymi przebiegami. Jednak nikt o tym nie powie Ci podczas sprzedaży samochodu.

Prawdziwej historii auta możesz nigdy nie poznać. To w Twojej gestii leży rozpoznanie terenu i czujnym okiem zweryfikowanie oferty samochodu, czy jest warta uwagi.

Podczas oględzin auta przed zakupem niekiedy sceny przypominają zabawę w kotka i myszkę. Sprzedający wymyśla bajeczki na poczekaniu, aby kupujący uwierzył i kupił auto.

Nie wpakuj się na minę

Nie ma nic gorszego niż zakup używanego samochodu pod wpływem impulsu i emocji. Być może pięknie przygotowany do sprzedaży samochód skusił Cię do jego zakupu. Ale po czasie okazuje się, że jest to szrot lub złom jeżdżący na kółkach.

Najczęściej o tym się dowiadujesz jak pojedziesz do mechanika na podstawowe wymiany lub na stację diagnostyczną przeprowadzić przegląd techniczny samochodu.

Jednak wtedy już jest za późno. Już trzeba się godzić z tym, co się kupiło i ładować kasę w niekończące się naprawy.

Poza drenowaniem Twojego portfela uczucia jakie mogą przy tym towarzyszyć to gniew, strach i rozczarowanie. Bo przecież osoba sprzedająca ten samochód nie powiedziała Ci o tym.

Nie każdy musi się znać na mechanice i konstrukcji pojazdów

Konstrukcja i zasady działania samochodu nie zawsze są proste do zrozumienia. Ludzie, którzy pracują w branży motoryzacyjnej kończą wieloletnie studia w tym kierunku, a i tak jeszcze wszystkiego nie wiedzą o samochodach.

Dlatego nie ma się co dziwić, że niewielu ludzi ma pojęcie na co zwracać uwagę przy zakupie używanego samochodu i jak rzetelnie go sprawdzić, aby nie żałować po zakupie i w niego nie pakować kasy bez końca.

Legendy głoszą nawet, że nie ma samochodu, którego nie da się nie sprzedać. Potrzeba tylko naiwniaka, który kupi to auto.

Tego nie powie Ci żaden sprzedający

Uczciwość i prawdziwość tego, co mówi sprzedający jest kwestią sporną. Ponieważ gdyby wyjawił Ci całą prawdę o samochodzie, który chce sprzedać, to duże prawdopodobieństwo, że byś tego auta nie kupił.

Rzadko kiedy ktoś Ci powie i wyjawi podczas sprzedaży, że:

- Auto jest bite.
- Posiada kilo szpachlu.
- Zaraz się skończy sprzęgło i trzeba będzie je wymienić.
- Skrzynia biegów jest na wykończeniu.
- Samochód jest po powodzi i był zalany po sam dach wodą.
- Są problemy z odpaleniem samochodu jak jest zimno.
- Nie trzyma się drogi.
- Auto jest powypadkowe i geometria jest przestawiona.
- Przepala olej i poza paliwem trzeba wlewać tyle samo oleju silnikowego.
- Ma wysokie spalanie, ponieważ pół silnika jest do remontu.
- Ma tyle kilometrów najechane, że licznik to już z dwa razy był cofany.

Musisz sam obejrzeć, wszędzie zajrzeć i zdiagnozować, czy warto kupić auto, które właśnie oglądasz.

Zakup życia lub na kredyt

Nierzadko zdarza się tak, że chcąc kupić samochód, odkładasz i zbierasz na to pieniądze przez pół życia. Lub udajesz się po kredyt, który będziesz zobowiązany spłacać przez najbliższe lata.

Dlatego warto solidnie się przygotować do zakupu używanego samochodu, aby nie stracić i nie władować się na minę.

Przechodząc już wielokrotnie przez zakup używanego samochodu na własnym doświadczeniu wypracowałem prostą i skuteczną metodę zakupu używanego samochodu.

Bazując na wielu transakcjach kupna – sprzedaży używanych samochodów przygotowałem kompleksowy poradnik w formie materiału wideo z pełnym omówieniem procesu zakupu samochodu używanego krok po kroku.

Z materiału wideo, który przygotowałem, można się dowiedzieć: 

- Gdzie szukać aut na sprzedaż.
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu.
- Jak przeprowadzić oględziny przed zakupem.
- Na co zwrócić uwagę podczas jazdy testowej.
- Jak umiejętnie zbić cenę na Twoją korzyść.
- Jakie dokumenty sprawdzić przy zakupie samochodu.
- Wzór umowy, która zabezpieczy Ciebie jako kupującego.
- Lista kontrolna dzięki, której nie zapomnisz niczego sprawdzić przy zakupie.
- Jak wykryć usterki.
- Formalności przy zakupie.
- Formalności po zakupie.
- Prawa i obowiązki kupującego.
- Koszty około zakupowe czyli na co się musisz przygotować finansowo.
- Co warto zawsze zrobić po zakupie auta, żeby nie stracić.

Poradnik wideo jest podzielony na siedem sekcji. Poniżej krótki opis sekcji, materiałów jest znacznie więcej w każdej sekcji:

1. Budżet – ile przeznaczyć na zakup auta i jak oszacować koszty.
2. Gdzie szukać ofert – sprawdzone miejsca.
3. Oględziny auta, jazda testowa, na co zwrócić uwagę – otrzymasz gotową listę kontrolną. Dzięki, której o niczym nie zapomnisz podczas oględzin samochodu przed zakupem.
4. Negocjacje cenowe – poznasz skuteczne triki czyli jak obniżysz cenę auta na Twoją korzyść.
5. Formalności przy zakupie – jakie sprawdzić dokumenty podczas zakupu. Otrzymasz wzór umowy, która w szczególności zabezpieczy Twoje interesy jako kupującego.
6. Formalności po zakupie – gdzie, za ile i w jakim terminie trzeba zgłosić zakup samochodu.
7. Co warto zrobić w aucie po zakupie, żeby nie stracić – lista obowiązkowych wymian i sposoby na zabezpieczenie się przed pojawieniem potencjalnych usterek zaraz po zakupie auta.

Michał Kata
Autor poradnika "Jak kupić używany samochód krok po kroku"



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz