czwartek, 29 marca 2007

Kawał o policjancie i kierowcy




Kierowca wsunął taki oto liścik za wycieraczkę swojego samochodu: "Krążyłem wokół tego bloku przez 20 minut i jeśli tu nie zaparkuję, to spóźnię się na spotkanie i stracę pracę. Wybacz nam nasze winy".

Kiedy wrócił, znalazł mandat i liścik: "Krążyłem wokół tego bloku przez 20 lat i jeśli nie dam ci mandatu, to strace pracę. I nie wódź nas na pokuszenie".




wtorek, 20 marca 2007

Prowadzenie auta wzmaga agresję




Upodobanie do gier komputerowych może przynosić i dobre, i złe skutki. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Rochester, niektóre gry mogą poprawić spostrzegawczość, a nawet pomóc skorygować niektóre wady wzroku.

Z kolei badacze z Uniwersytetu w Monachium ostrzegają, że komputerowe wyścigi samochodowe mogą skłonić graczy do bardziej ryzykownych zachowań za kierownicą.

Zdaniem badaczy z Rochester niektóre popularne "strzelanki" pomagają grającym wyostrzyć spostrzegawczość, zdolność do zauważania szczegółów w "zatłoczonym" otoczeniu, a także orientację przestrzenną. Już 30 godzin treningu wystarczy, by zauważyć różnicę, dotyczącą na przykład zdolności odczytywania drobnego tekstu. Godziny spędzone przy grach akcji nie poprawiają oczywiście stanu naszych oczu, pozwalają jednak, by mózg lepiej przystosował się do ewentualnych ograniczeń i nauczył się lepiej je korygować. Naukowcy piszą na łamach "Psychological Science", że takie gry mogą kiedyś znaleźć zastosowanie do leczenia niektórych schorzeń neurologicznych.


Mniej optymistyczne wnioski płyną z badań naukowców z Monachium. Ich zdaniem, popularne komputerowe rajdy i wyścigi samochodowe mogą promować bardziej agresywną jazdę za kierownicą prawdziwego samochodu. Jak podkreśla "Journal of Experimental Psychology", by wygrywać w grze komputerowej trzeba łamać przepisy drogowe, na przykład jeździć po chodniku, uderzać w inne samochody, przekraczać dozwoloną prędkość. Takie zachowanie "przenosi" się potem do życia codziennego. Potwierdzają to, przeprowadzone na grupie blisko 200 osób, kobiet i mężczyzn, badania psychologiczne. Zdaniem naukowców, szczególnie powinni na to uważać młodzi kierowcy, którzy i tak należą do grupy największego ryzyka.

Źródło: interia




środa, 7 marca 2007

Grałeś? Nie prowadź




Według najnowszych badań, gracze komputerowi niejednokrotnie traktują w podświadomości prowadzenie samochodu jak kolejną grę. Ponad 1/3 młodych kierowców jeździ szybciej po zagraniu w wyścigowe gry komputerowe.


27% kierowców poniżej 24. roku życia (badanych było 1000 osób) przyznaje, że chętniej dociskają gaz do deski po dłuższej sesji przy konsoli czy komputerze.

Konsultant do spraw bezpieczeństwa na drogach, Robin Cummins stwierdził, że istnieje "bezdyskusyjny" związek pomiędzy grami komputerowymi a bezpieczeństwem na drogach.

25% kierowców przyznało się wręcz do tego, że wyobrażają sobie, że wciąż są w grze komputerowej podczas prowadzenia prawdziwego auta.

34% ankietowanych jest zdania, że gry komputerowe zwiększają umiejętność jazdy, 40% zaś, że dzięki grom komputerowym mają większy refleks na drodze.

Badania wykazały też, że tylko niewiele ponad połowa zapalonych graczy komputerowych zdaje egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem.

Z tymi wynikami nie zgadza się twórca gier komputerowych David Perry - Wszystko, co wpływa na twoje emocje, wpłynie też na to jak jeździsz. Znajomy, muzyka w radio - to są rzeczy wpływające na kierowanie samochodem, nie gra w którą grałeś godzinę temu - powiedział developer.

Źródło: Onet