środa, 26 sierpnia 2015

Leasing samochodowy a kredyt


W dzisiejszych czasach, żyjąc w szybkim tempie, często potrzebujemy mobilności, jaką daje własny samochód. Nie każdy może sobie pozwolić na taki zakup. Z ratunkiem przychodzą dodatkowe formy finansowania, takie jak kredyt na samochód czy leasing. Leasing samochodowy staje się coraz popularniejszy. 




Ludzie boją się kredytów jak ognia. Zobowiązanie płacenia miesięcznej kwoty wymaga stabilnej sytuacji finansowej w rodzinie. W niektórych przypadkach bez własnego samochodu praktycznie nie można żyć. Po co kupować niezbyt bezpiecznie i wygodne tanie auto, skoro można kupić wymarzony samochód. Liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, jakie trzeba zapewnić swojej rodzinie. Dlatego warto się zastanowić nad formą finansowania, która pozwoli na takie kupno. Specjaliści uważają, że w obecnej chwili najlepiej wziąć leasing samochodowy. Forma ta jest od dawna popularna na Zachodzie, w Polsce rośnie w siłę z każdym rokiem. Tysiące Polaków skorzystało z takiego leasingu. 

Może pokrótce należy opowiedzieć o definicji leasingu. Leasing samochodowy pozwala na użytkowanie pojazdu przez pewien czas, płacąc raty leasingowe. Kolejnymi składowymi jest udział własny, czyli kwota wpłaty wstępnej – od 0% do 45% wartości pojazdu. Kwotę wykupu należy dopłacić po zakończonym leasingu, aby stać się właścicielem auta i wynosi najczęściej 1%. Wszystko jest uregulowane w umowie leasingowej. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na kary za opóźnienia. Za każdy dzień zwłoki są naliczane duże sumy. Atutami takiego przedsięwzięcia są: możliwość odliczenia VAT, zdolność kredytowa leasingobiorcy nie zmniejsza się, proces jest dość prosty i nie wymaga weryfikacji w instytucjach takich jak BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Leasing samochodowy oferuje większość znanych banków oraz mniejsze firmy specjalizujące się w tego typu działalności. 

Leasing samochodowy jest przyznawany szybciej niż kredyt oraz wymaga mniej dokumentów. Porównując kwoty w kalkulatorach internetowych, można dojść do wniosku, że kwoty rat za leasing samochodowy są mniejsze, lecz doliczamy do tego kwotę wykupu. W przypadku kredytu samochodowego miesięczne raty są większe, lecz na koniec trwania kredytu nie ma dodatkowych opłat. 

Podsumowując, może nadszedł czas by wziąć sprawy w swoje ręce i zdecydować się na taką formę finansowania, aby stać się właścicielem wymarzonego samochodu. Trzeba tylko dobrze ocenić, czy istnieje duże ryzyko takiego przedsięwzięcia. Przede wszystkim musimy mieć na uwadze nasze bezpieczeństwo.

Janusz Kowalik
Źródło: Artelis


Postępowanie odszkodowawcze przeciwko towarzystwu ubezpieczeniowemu


Kolizja może się przydarzyć każdemu. W ramach przezorności warto mieć przy sobie zwykłe oświadczenie o sprawstwie, zorientować się jak wyglądają sprawy odszkodowawcze pokolizyjne, komu przysługuje odszkodowanie, jakie są terminy zgłaszania szkód itp. 

1. Co się należy poszkodowanemu, czy mogą odmówić wypłaty świadczeń?

W razie wypadku, kolizji, poszkodowanemu w zdarzeniu przysługuje jednorazowe odszkodowanie za poniesione straty materialne + świadczenia zdrowotne w zależności od uszczerbku na zdrowiu. Za wypłatę odszkodowań odpowiada ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia, niestety w wielu przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają lub nawet odmawiają (często niesłusznie) wypłaty należnych świadczeń. 

2. Co po kolizji?

Po zdarzeniu należy spisać dane sprawcy oraz jego polisy ubezpieczeniowej (najlepiej mieć też oświadczenie o sprawstwie kolizji, które podpisuje sprawca i poszkodowany), a następnie zgłosić szkodę na piśmie do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Od daty wpłynięcia zgłoszenia ubezpieczyciel ma do 30 dni na rozpoznanie sprawy i wydanie decyzji. 

Czas wydania decyzji może ulec wydłużeniu, jeżeli ubezpieczyciel postanowi zasięgnąć opinii sądu w celu ustalenia okoliczności zdarzenia. Po upływie tego terminu sprawa powinna być uznana za pozytywnie rozpatrzoną, a świadczenia wypłacone w trybie natychmiastowym.

3. Co w przypadku zaniżenia wartości szkody lub całkowitej odmowy wypłaty?

W przypadku zaniżenia wartości szkody lub negatywnym rozpatrzeniu sprawy przez ubezpieczyciela czy odmowie wypłacenia odszkodowania poszkodowany może wystąpić z powództwa cywilnego przeciwko ubezpieczycielowi w czym skutecznie może pomóc adwokat, który pomoże poszkodowanemu przebrnąć przez zawiłe przepisy prawne. Częstą praktyką w powództwach przeciwko towarzystwom ubezpieczeniowym jest korzystanie z usług wyspecjalizowanych kancelarii adwokackich. Już sam fakt skorzystania z usług adwokata, który wystosuje do ubezpieczyciela odpowiednie pismo, może rozwiązać sprawę z pozytywnym dla nas rezultatem. Pełnomocnictwo wyspecjalizowanych usługodawców zapewnia pełne doradztwo, zastępstwo prawne oraz procesowe, przygotowanie pism, prowadzenie sprawy wyjaśniającej okoliczności zdarzenia. Tak kompleksowa obsługa gwarantuje maksymalną skuteczność i działanie w określonych ustawowych terminach.

Tomasz Adamiak
Artykuł powstał we współpracy z Adwokat Zielona Góra
Źródło: Artelis